About WSI Internet Marketing
- Strong Earning Potential - Strong Item 19 - 100+ Billion Dollar Industry - Strong franchisee validation - Scalable Business (operate independently or build a team) - Home or Office Based - Complete Training and Support - Many levels of support throughout the life of franchisees biz - Total Turn Key System - No previous technical/IT experience needed - full training is provided - Capitalize on the demand in the market for Digital Marketing - Proven Marketing Strategy - Low Initial Investment and Low Overhead – 80K to 95K investment - Predictable, 80% Recurring Revenue Streams, 90% client retention rate - Average time to first sale is 50 days
WSI capitalizes on the explosive demand from businesses for effective Digital Marketing solutions. Providing Digital Marketing solutions & strategies in Sites, Search, Social and Mobile, franchisees are able to generate leads, sales and customers for their clients using the most advanced solutions and strategies in the industry. All the solution creation is handled by the WSI eMarket Place which is a host of different ‘best of breed’ production centers located across the globe. Leaving WSI franchisees to focus on the most profitable side of the business; which is acquiring and maintaining long term relationships with their clients building recurring revenue for their business. - Info Video on WSI: [wsiworld.com/franchise](http://wsiworld.com/franchise)
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $65K |
| Royalty | None - flat fee based model escalating scale |
| Total investment | $80K - $95K |
| Liquid capital required | $65K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 1995 |
| Year began franchising | 1997 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
