About American Family Bio Clean
- We are unique - There are very few of us nationwide/worldwide. - We are necessary. - We are FAMILY. We care deeply about our clients.
We are a niche company specializing in the remediation of Human/Animal bio hazard events. Our business opportunity is virtually recession-proof as we deal primarily with the sanitization of catastrophic human events. Our mission is to be there for our clients when they need us the most during unexpected situations. Adhering to the United States’ Department of Public Health regulations and maintaining OSHA compliance, we are also insurance certified and have direct relationships to insurance adjusters to help our clients process the cleanup claims so that they can focus on what is important. We bill Insurance companies and probates for these types of cleanups excluding out of pocket work such as hoarding/animal infestations (rodents, insects, etc...) Our model is one which assists the living to continue to move forward after the loss of a loved one.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 9% |
| Total investment | $60K - $125K |
| Liquid capital required | $80K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
