Overview
About Amramp Accessibility
- Favorable demographics - National accounts in place - Financial assistance
Amramp Accessibility is a home based business serving the healthcare sector selling and renting mobility equipment solutions to provide safe access for people with mobility concerns where they work, live, and play. Enjoy a better lifestyle with just a few employees and most service calls are made via appointments.
Who it fits
Ideal candidate
- Sales/Marketing background in healthcare sector
- Empathy for senior citizens
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $49K |
| Royalty | 3% year 1, 6% year 2 9% year 3 12% year 4 and after |
| Total investment | $125K - $226K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 1970 |
| Year began franchising | 2002 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableCalifornia, Missouri, Texas
UnavailableArkansas, Georgia, Idaho, Illinois, Indiana, Michigan, North Carolina, New Jersey, New York, Ohio, Oregon, Pennsylvania, South Carolina, Virginia, Florida
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
