About Anytime Fitness
- Anytime Fitness shares a purpose to change lives through business ownership for franchisees and transform the lives of over 4 million members globally. - Anytime Fitness is a franchisee-tested business model with a low labor model, small footprint, and simplified operations to make building a business possible for a variety of entrepreneurs. - 3. Building the world's largest fitness brand takes relentless innovation – Anytime Fitness engages decades of category experience to help franchisees build a financial legacy.
Anytime Fitness is the largest fitness franchise brand in the world, boasting approximately 5,500 locations in 43 countries and all 7 continents - yes, even Antarctica! It’s important to note, we have space to more than double our current footprint so lots of great opportunities ready to go! Anytime Fitness pioneered the 24-hour fitness concept and we’re truly never closed to our members, who get access to all 5,500 locations with one membership, anytime, anywhere. Franchisees benefit from a light labor model with 2-5 total employees per location and unstaffed hours, recurring and revenue and simplified operations with the support from Anytime Fitness. Rural, urban, or suburban: Anytime Fitness is positioned to fit a wide spectrum of franchisees markets with a flexible prototype of 3,500- 6,500 square feet. SBA lenders typically look for $225k liquid (cash injection is usually closer to $125k however) and a total investment starting at $458K. Franchisees accelerate their growth with fixed monthly royalty fees of $820 per month and the top 1/4 of our franchised locations see an average unit volume of $865k.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $43K |
| Royalty | $820 monthly |
| Total investment | $459K - $908K |
| Liquid capital required | $125K |
| Net worth requirement | $380K |
| Year founded | 2002 |
| Year began franchising | 2002 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
