About Core Progression
- Enjoy owning a business with very few moving parts; one that’s easy to execute compared to many other franchise models. - With our unique approach to personal training, combined with having wellness providers all under one roof; Core Progression is a franchise model unlike any other. - Your personal trainers will operate as independent contractors, which allows you greater freedom and flexibility in running your business. Your only employee is your General Manager. - Most fitness franchises cost between $400,000 and $1,000,000 to get started. You can open your Core Progression Center open for anywhere between $150,000 – $300,000. - The financial success for our current owners has been empowering, but they also find true fulfillment in seeing clients positively change their lives. Providing a truly unique product to help people better themselves is something money just can’t buy.
Core Progression is not your typical gym. We are a personal training centric, total body wellness, boutique style studio. By combining customized personal training with group classes, wellness providers, and retail products, we give clients a one-stop wellness center. And now, Core Progression is capitalizing on the big box gyms’ failure to realize the full potential of the personal training segment, by offering franchises nationally.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $153K - $509K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2008 |
| Year began franchising | 2017 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
