About BODY20
- Strong Item 19 - Still at the forefront of an incredibly quickly growing franchise - High-earning target demographic in the fitness and wellness industry
Humans. Whether we’re a professional athlete or fitness novice, we’re like exotic sports cars with governors on our engines. We simply can’t achieve our full physical potential without a little help from technology. Good news. Body20 is that technology. This boutique workout is revolutionizing fitness by bio-hacking the human brain and performance level to Unleash Every Body’s superhuman potential. We are disrupting the $94 billion dollar fitness industry with wearables that create electrical impulses to naturally and safely engage muscles at their maximum ability, whatever your fitness level. It’s time to invest in a better you and in widespread wellness. This is a semi-absentee model but we're looking for established, higher net worth individuals that aren't afraid to roll up their sleeves and motivate a team. Our owners embrace their community, build great cultures, manage their business through metrics and financials. Body 20 has an array of professional owners, ranging from physicians, multi-unit car dealership owners, former small business owners, C-Level Executives, CPA's, CFO's, COO's and CEO's. Most are partnerships or spouse teams.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $65K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $266K - $428K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $400K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
