About Assisting Hands Home Care, LLC
- FAMILY (FOFO) Culture of Support - Advanced technology - Area Representative Opportunity - Superior Caregiver & Franchisee Training - Extensive Marketing & Recruiting support
Our franchisees have a unique opportunity to build a business with relatively little capital upfront that can grow exponentially and is recession resistant because clients are driven by demographics (people are getting older). Assisting Hands Home Care® is one of the leading in home care franchises, emphasizing exceptional customer service and personalized care, providing our franchisees with a proven and scalable business model, and a leadership team that is second to none in the industry. Our leadership team has a diverse background and a wealth of experience in many aspects of business operations including finance, marketing, and home health franchising, in addition to more than 25 years in the healthcare industry. At Assisting Hands® Home Care, we care to see each franchise owner succeed. We call it our FOFO… our Family of Franchise Owners. We care about each other like a family. Our FOFO started with our Founders who cared about each new owner and their success and that care for each other has continued through our entire Family of Franchise Owners… our FOFO.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 5%-4% based on weekly Gross Revenues |
| Total investment | $95K - $177K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $450K |
| Year founded | 2006 |
| Year began franchising | 2007 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
