About AtWork Group
- Booming industry with great work / life balance - Help business in your area fill vacancies and help people find jobs - Industry leading back end support
AtWork Group is a national staffing franchise that provides temporary, temp-to-hire, and direct-hire services for companies across a variety of industries. AtWork facilitated over 100,000 hires in the last 3 years through AtWork Personnel – focusing on administrative and light industrial positions. AtWork is consistently recognized by ClearlyRated as one of their “Best of Staffing”, as well as one of the largest and fastest growing staffing firms in the U.S. by Staffing Industry Analysts. AtWork has also been recognized as a top franchise opportunity by Entrepreneur Magazine, ranking consistently in their Franchise 500 list.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $156K - $213K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 1986 |
| Year began franchising | 1992 |
| Business model | Service |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
