About Bar-B-Clean
- Niche market - very limited number of organized competitors - Low investment and overhead - home based and no need for a specific truck or van. The equipment set is inexpensive and fits in any trunk. - Proprietary steam cleaning system and product - Our stainless-steel polish brings credibility and brand awareness.
Staring in 2012 out of necessity, our founder needed his grill cleaned and there was only one competitor in the market. Rather than calling the competitor, he capitalized on an opportunity and started his own grill cleaning business. After finding success, he franchised the business in 2014 and hasn’t looked back since. Bar-B-Clean is a mobile home service business where we provide a service that customers want done, but don't want to do themselves - similar to window cleaning or carpet cleaning. Anybody with a backyard barbecue is a prospective customer. If grills haven’t been professionally cleaned within six months, cancer-causing carcinogens left behind by old food & rat droppings cause real health risks. HOA’s, apartment complexes, office buildings, hotels and Airbnb's also offer great B2B opportunities for our franchisees. Proprietary steam cleaning system and stainless steel polish Safe to use the grill immediately after cleaning. No residual chemicals Relationships with grill manufacturers and parts distributors allow us to purchase parts and new grills at a deep discount One-stop-shop for all a customer’s barbecue needs Simple / turnkey business Franchisees can optionally offer fireplace cleaning service for seasonal customers We offer a service our customers want, but don’t want to do themselves Great add-on opportunity for existing home-service business owners – they are already in or at the home Proprietary CRM to keep franchisees organized and efficient
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $78K - $99K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2012 |
| Year began franchising | 2014 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
