About Boost Home Healthcare
- The home healthcare industry provides peace of mind for patients and their loved ones, and contributes to a significant difference for your community. - The majority of aging adults want to remain in the comfort of their homes and live independently as they age. - The senior care industry is a $300 billion/year market, with an continuing need for services that help this growing population recover and remain in their homes.
Boost Home Healthcare is proud to provide professional home-based healthcare that families can depend on. Pursuing a franchise is more than a business opportunity; it’s a chance to truly make a difference in people’s lives. Our home health franchise offers healthcare, rehabilitation, and clinical services to enhance at-home healing and support recovery ranging from nursing care, physical therapy, occupational therapy, speech therapy, and more. **Our Mission:** To promote quality of life by providing world-class healthcare with integrity, respect and dignity that allows our patients to recover at their place of residence. Boost Home Healthcare is founded on a gold star solid reputation in the healthcare industry from our roots at ProHealth in Los Angeles. Who makes a great Boost franchisee? Our most successful franchise owners are those who love what they do – helping others live their best lives – and are willing to incorporate our robust training program. Boost Home Healthcare may be the right fit if you have: A Passion for Helping Others - Drive to Grow a Thriving Business - Desire to Give Back To Your Community
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $155K - $310K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2021 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
