About Bright Brothers
- Multiple Services for Year-Round Work - Private-Labled, Proprietary Product - Built-in, Recurring Revenue Streams
Bright Brothers is more than just a business opportunity; it's an extraordinary endeavor for those aspiring to forge their own path with a supportive network by their side. At its core, Bright Brothers is an exterior cleaning and holiday lights franchise that places emphasis on personalized training, offering hands on, in-the-field experiences. Bright Brothers' proud partnership with Contractor Nation only enhances the level of support provided; spanning from sales and production skills to extensive operational assistance that encompasses technology, recruiting and more. By embracing both the exterior cleaning and lights sectors, franchisees benefit from recurring revenue streams and a model that supports year round work. This franchise empowers individuals to achieve their entrepreneurial dreams in a fast growing industry with confidence and passion.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6.5% |
| Total investment | $170K - $344K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2023 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
