About BrightStar Care
- We know how important it is to hit the ground running and we will help your home health care franchise do just that. We will show you how to start acquiring clients and staff before you open your doors!
BrightStar is a healthcare staffing service which helps families and businesses live and perform their best. We help keep parents and grandparents out of nursing homes and in their own homes by providing a full range of medical and non-medical services. Businesses such as hospitals count on us to provide them the much needed healthcare professionals. BrightStar Care has proven to be recession resistant by providing skilled and non-skilled in-home health care and medical staffing. Our franchisees improve the health and quality of life for their clients while easing the caregiving burden on their loved ones. The market for our services continues to grow rapidly. Currently, 7000 people a day turn 65. By 2030, one out of five people could be a potential client for a health care franchise.
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 5.25 or 6.25 {National accounts} |
| Total investment | $132K - $235K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2002 |
| Year began franchising | 2005 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
