About Buildingstars Commercial Cleaning Solutions
- Recession resistant industry – continues to grow regardless of economic circumstances - Flexibility to add on services - Typically a 5 day a week business - Vibrant item 19 – audited financial statements, 3 years of data for all locations open a full calendar year - Truly an opportunity to earn a mid-six figure income while helping people - Reduced royalty for the first four years of operations: 1% year one, 2% year two, 3% year 3, 4% year four, 5% (with option to buy down to 4%) in year 5 and through the term of the agreement.
The Buildingstars master franchise is an executive-level opportunity where the owner uses their sales and business experience coupled with our proven operating system to build a multi-million dollar business with recurring revenue in one of the largest growing service industries in the world. At the same time, you will be helping small business owners achieve success. Master franchisees are awarded an exclusive territory and manage a small office with low staffing requirements. The major focus is to 1) secure commercial cleaning contracts and 2) recruit janitorial unit franchisees to service them.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 1% - 5% |
| Total investment | $150K - $250K |
| Liquid capital required | $10K |
| Net worth requirement | $2.0M |
| Year founded | 1994 |
| Year began franchising | 2000 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
