Overview
About C3 Wellness Spa
['Variety of services and revenue streams', 'Membership Model', 'Accept insurance and VA benefits']
C3 Wellness Spa stands for Complete Comprehensive Care as we embody a plethora of holistic modalities to treat the body as a whole. Offering a wide variety of services for overall wellness; ranging from traditional spa or medspa services to wellness classes like hot yoga and tai chi. C3 strives to support mind, body, and spirit. Our unique membership options ensure steady revenue streams, reduce marketing costs, increase capacity and help members achieve optimal results through consistent visits. We accept a variety of insurance carriers and have a strong partnership with the veteran community.
Who it fits
Ideal candidate
Believes in the power of holistic wellness.Genuinely cares about people and providing excellent customer service.Desires to lead a team and serve as a mentor both in business and in their community.
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $653K - $859K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableSouth Carolina, Tennessee, Indiana, Florida, Arizona, Nebraska, Colorado
UnavailableCalifornia, District of Columbia, Illinois, Massachusetts, Maryland, Montana, New York, Pennsylvania, Texas, Virginia
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
