About Cleanest Restaurant Group
- Niche Business - No national direct competitor - Low investment & no brick mortar - Over 50 years of experience - to help launch faster and grow into our model
We are not just a cleaning company, like every other; Cleanest Restaurant Group is the pioneer in the restaurant cleaning franchise services. There are many cleaning companies out there, but none of them specialize in restaurant cleaning. Be your own boss and own a company that is the first in the restaurant cleaning industry. At Cleanest Restaurant Group you will own a restaurant cleaning service that offers a low investment, low overhead, high earning potential with no direct national competitor in our niche industry. Franchisees will have a large, metro or suburban untouched territory to meet the needs of their local clients. We have over 50+ years of experience in the cleaning industry and many of those years dedicated to only cleaning and sanitizing restaurants. In this time, we have developed techniques and the use of the proper chemicals and tools to efficiently clean and sanitize only restaurants. For restaurants, this is a needed service. We are excited to give franchisees the opportunity to be the first to own a franchise in the restaurant cleaning industry and achieve financial independence by successfully operating their own business. We are ready to support you and let you “stand on our shoulders” to launch faster and grow into our model. Being part of Cleanest Restaurant Group is a way for individuals from varied backgrounds to become part of an untouched industry with a support team to help you every step of the way. Whether your background is in sales, operations or just working for a company, our team of experts will enable you to grow the business at your own pace.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $99K - $140K |
| Liquid capital required | $60K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2013 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Service |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
