About Color Glo International
- NAME RECOGNITION - PROVEN SALES AND MARKETING SYSTEMS - CULTURE OF TEAMWORK
Color Glo businesses provide services for the color restoration of leathers, vinyl’s, fabrics, carpet and wood grain panels. Franchise Offer: The franchisor is Color Glo International, a division of CGI International, Inc. Color Glo also sells business format franchises. These franchises are area franchises and are engaged in the color restoration of leathers, vinyl’s, fabrics, carpet and wood grain panels and can be operated as mobile franchises. Color Glo is also in the business of developing and franchising Color Glo product distribution franchises. Color Glo product distribution franchises are also engaged in the color restoration of leathers, vinyl’s, velour, fabrics, carpet and wood grain panels but the franchise is limited to one fixed location.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $46K |
| Royalty | 4% of gross sales or $300 per month |
| Total investment | $86K - $99K |
| Liquid capital required | $80K |
| Net worth requirement | $54K |
| Year founded | 1976 |
| Year began franchising | 1984 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
