About ComForCare Home Care
- ComForCare offers a scalable business model with unlimited earning potential. - ComForCare advantages include multiple revenue streams, large exclusive territories, and extensive training & support from the franchisor.
ComForCare Home Care franchise members provide non-medical and private duty nursing care primarily to the exploding market of seniors over the age 65, as well as assistance in the activities of daily living including both companion care and hands-on personal care services. ComForCare members provide much needed services that support independence, dignity and quality of life while also contributing to their communities. ComForCare offers a scalable business model with unlimited earning potential. ComForCare advantages include multiple revenue streams, large exclusive territories, and extensive training & support from the franchisor. ComForCare franchise owners invest in a turn-key operations system allowing them the opportunity to build a big business.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 5% - 7% |
| Total investment | $73K - $164K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 1996 |
| Year began franchising | 2001 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
