About Comfort Keepers
- AUV of $1.3M per TERRITORY! Not per franchisee, per territory! See our Item 19. - 6-8 week sales cycle, 60-90 days from signing to opening.
Comfort Keepers is and has been one of leading senior care/home care franchise opportunities for over 25 years. Through evolutions in the industry and through economies good and bad, Comfort Keepers and their franchisees have continued to grow and lead the space through providing a complete offering of services to seniors and adults needing both non-medical and medical home care. Here's what you need to know: The home care industry is not oversaturated, and Comfort Keepers is not sold out of territories. Even w/over 600 operating territories in the US, we still have over 400 open territories available for expansion. Territories range in size from 220K-300K in pop.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $117K - $188K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 1998 |
| Year began franchising | 1999 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
