About D1 Training
- The U.S. Fitness & Gym industry is growing each year - Boutique Fitness clubs earn double the per-customer revenue of traditional gyms
D1 Training franchise is a membership-based gym and boutique fitness franchise that provides individual and group training classes in a state-of-the-art facility, the likes of which are normally found on the campuses of the biggest schools and in the training centers of the best teams. Our trainers provide instruction in basic athleticism, advanced cross-training and fitness, and targeted workouts to improve overall performance. D1 Training is the advanced gym for the whole family. Owning a D1 franchise is the kind of potentially lucrative business opportunity entrepreneurs crave. Our model is built on small-group personal training classes and an athletic-focused philosophy, our fitness facilities are able to focus on providing the best fitness and training programs on the market. Look at the crowded market for big box gyms and certain factors stand out. These facilities provide little in the way of a fitness community, and they get large volumes of people through the door with the promise of ultra-low membership fees. Combined, this leads to high membership turnover. At the end of the month, managers have to scramble to convince enough members to renew lapsing memberships. In other words, clients join on a lark and then fall off quickly. D1 Training franchise attracts individuals and families who are committed to high-quality athletic training, and so they’re willing to pay more to train in our facilities with our skilled coaches. The result is a fitness facility unlike any other, where clients aren’t just members — they’re athletes. And, unlike other other gym franchise opportunities where membership is almost exclusively focused on attracting adult members, D1 Training is diversified across all ages.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $235K - $670K |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2001 |
| Year began franchising | 2016 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
