Overview
About Discover Strength
- 18 years of industry leading unit economics - 95 Net Promoter Score - Fully developed Home Office Support Team with dedicated project manager, franchise business coach and experienced leadership team.
Busy people don’t have time to waste on exercise that doesn’t work. At Discover Strength, we deliver 30-minute strength workouts, twice per week with an expert trainer. We will help you look and feel your best in a fraction of the time.
Who it fits
Ideal candidate
Core Value fitPassion to build the greatest customer service company in the worldCommitment to brand standards
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $49K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $419K - $758K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2006 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableNew Jersey, Virginia, Alabama, Indiana, Oregon, Colorado, Idaho, Pennsylvania, Alaska, Arkansas, Connecticut, Georgia, Hawaii, Illinois, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maryland, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Mexico, New York, North Dakota, Oklahoma, Rhode Island, South Carolina, South Dakota, Utah, Vermont, Washington, West Virginia, Wisconsin, Wyoming, District of Columbia
UnavailableArizona, California, Delaware, Florida, Massachusetts, Maine, Michigan, Minnesota, North Carolina, Ohio, Tennessee, Texas
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
