About Dryer Vent Wizard International
- WE ARE THE EXPERTS IN THE INDUSTRY! - People-focused & family culture with a simple model! - Home based model starting with zero or one employee - Growing Industry – Community driven, Increased demand year over year within 3 lines of business - Demand comes from people who already have a problem with their vent and need our service. NO COLD CALLS! - Non-seasonal, recurring revenue, essential business, needed service, pandemic and recession resistant. - Dedicated In-House Scheduling Center 7 days/week (only NBLY brand) - Strong Support: Marketing, Training, Recruitment, Support, Technology, Supplier Group, Business Coaching - Low investment & Fast Ramp up – start business within 8-10 weeks - Great Numbers: Item 19, impressive margins, expenses are low, high average job - Underserved Markets! Low Competition!
WE ARE NEIGHBORLY. Neighborly is the world's largest parent company of more than 5,500 franchises in 9 countries! Visit Neighborly: https://franchise.neighborly.com Dryer Vent Wizard is a scalable home-based, home service franchise. Our in-depth training and support provide our franchise owners with the necessary education and skills to meet their personal, business, and professional goals. As a franchisee, you will install and repair, and provide cleaning products and services for: dryer vents, bathroom vents, kitchen vents, appliances, exhaust vents, air movement systems, and washing machine filters and hoses to enhance the performance and safety of clothes dryers and other household appliances to residential and commercial customers, and perform related services and sell related products. Dryer Vent Wizard was ranked in the Top 10 Best Franchise Brands with an investment between $0 and $150,000 by Forbes
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 10% |
| Total investment | $83K - $159K |
| Liquid capital required | $30K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2004 |
| Year began franchising | 2006 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
