About Eat The Frog Fitness
['Boutique Fitness is 2nd only to QSR in franchising', 'Recurring Monthly Membership Dues', 'Healthy Lifestyle Hot Trend']
Designed for the franchise owner that desires a profitable business without 60-80 hour work weeks. Eat The Frog Fitness studios operate on a low overhead, limited staff model. By offering 8-10 “live coached” group training sessions per day along with non-staffed virtual training sessions to supplement our members’ overall fitness program, Eat The Frog Fitness allows franchise owners to manage the business and still manage to have a life outside of “business” hours. Eat the Frog Fitness is the only fitness company in the market today that offers each member a personal training plan administered through group fitness classes. We combine Olympic training insights, fit tests, periodize customized training plans, industry leading technology, 24/7 member access, and the lowest prices in the boutique fitness studio market to maximizes member results and investor earning potential. As an Eat The Frog Fitness Franchisee you will own a business with great potential in the growing $28 billion dollar fitness industry. You will have support every step of the way and have access to the Eat The Frog Fitness proprietary training materials and programming. You will be in business for yourself but not by yourself.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $49K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $384K - $631K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2015 |
| Year began franchising | 2017 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |