About ecomaids
['Low start-up ($100k – $200k)', 'Quick ramp up', 'Low investment/high gross profit margin (% gross profit margin)', 'Recession resistant', 'No retail location required', 'Recurring revenue model', 'Backed by 55 year old, proven system', 'High Customer Retention', 'Light inventory', 'No holidays/nights']
ecomaids provides residential and light commercial cleaning services using only green cleaning methods. Our non-toxic, allergen-free Green Seal Certified products are safe for people, pets and the planet. Our professional cleaning staff utilizes our Green Clean checklist to ensure customer satisfaction as we strive to achieve our mission of saving the planet one spotless home at a time. Happinest Brands, who has been behind both Lawn Doctor, Mosquito Hunters, Elite Window Cleaning, and Sparkle Squad, acquired ecomaids in May of 2019. The company is focused on bringing a green, eco-friendly option to the market by leveraging its many years of experience in home services. ecomaids is a relatively simple business model that is easy to implement and comes along with a low startup cost model and in-house financing making the transition to business ownership easy.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 6.5% |
| Total investment | $129K - $151K |
| Liquid capital required | $60K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2005 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |