About ERA Group
- Business to business client model. - Prospective clients from any industry. - Use past/current skill sets and contacts. - Operate own professional consultancy. - Build your own practice within a practice. - Be part of a global network of professionals. - Low investment. - No inventory or overhead. - No employees required. - Customer service business, not a transactional business. - Home office based business (or small office if preferred) - Operate during normal business hours. - Able to put work-life balance into your business. - Work with high level professionals (clients and consultants). - Our Franchisees don't need industry specific experience.
ERA Group, the global leader in cost management consulting, provides the ideal ownership opportunity for successful white-collar professionals who are comfortable speaking to c-suite leaders and desire optimal work/life flexibility with unlimited residual income potential. No analytical, in-depth sales, or accounting experience is needed. Joint-Venture model. In 2021, we introduced a Proprietary Software, SpendVue, it has been a game changer uses technology and AI as a sales tool. We are signing a higher percentage and signing a higher quantity of projects. YOY franchisees are seeing the best years yet! With over 750 franchisees across 50+ countries, ERA Group franchisees have completed over 18,000 cost-reduction projects for over 5,000 organizations.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $70K |
| Royalty | 15% |
| Total investment | $76K - $106K |
| Liquid capital required | $70K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 1992 |
| Year began franchising | 2003 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
