About FirstLight HomeCare
- The CEO and leadership team bring decades of experience in the home care industry and have driven transformative results across the system - Wider Customer Base: Cater to clients of all ages, not just seniors. - Our Culture of Care - Intricately woven into the fabric of our entire system - Strategic Partnerships & National Accounts: 1 out of 3 clients come from our partnerships and national accounts. - Strong, Robust Support & Training: Dedicated licensing and launch specialists - Turn-Key Marketing Plan
FirstLight Home Care provides comprehensive in-home personal care services, including both non-medical and medical support, for seniors, new mothers, disabled adults, and others who need assistance.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 5% of gross revenue collected |
| Total investment | $127K - $219K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2009 |
| Year began franchising | 2010 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
