About Fish Window Cleaning
- Large Protected Territories to Ensure Growth - A Simple, Straight Forward, Uncomplicated Business Model - High Frequency Repeat Business - Low Start-up Cost - High Profit Margin - Monday - Friday / No nights, no weekends, or holidays
Fish Window Cleaning is a unique business opportunity offering a tested and proven franchising program backed by over 43 years of experience. At Fish Window Cleaning, we are a customer service business that specializes in commercial (up to 5 stories) and residential window cleaning accounts. Commercial accounts represent approximately 80% of revenues and offer a great source of repeat business. FISH Window Cleaning is committed to franchisee success and we stand behind our business model by offering guaranteed training, marketing and ongoing support. We even jump-start the franchisees' business with our Grand Opening option by traveling to their territory, and with the franchisee, securing commercial accounts, assisting in business organization and conducting hiring interviews so the franchisee will be conducting business in their first weeks of operation.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 8% - 6% for ALL packages ( 8% < $300K, 7% > $300K < $500K, 6% > $500K) |
| Total investment | $107K - $172K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 1978 |
| Year began franchising | 1998 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
