About FITOPIA EMS Fitness
- Lower startup costs, a breakeven point of as low as 30 members, and predictable monthly revenue of $250–$300 per client - 2 Franchise and Corporate locations showed a Total Revenue minus key operating expenses of $215,321 and $76,779 respectively. - EMS fitness training has been around for over 30 years, with similar concepts in Europe having hundreds of locations.
FITOPIA is a revolutionary 20-minute whole-body workout using scientifically proven Electrical Muscle Stimulation technology to deliver faster, more efficient, and more effective results. FITOPIA is changing the way people work out. Using advanced Electrical Muscle Stimulation (EMS) technology in a studio setting, FITOPIA delivers personalized training and repeatable results in just 20 minutes. FITOPIA clients, on average, burn 300-500 calories during a 20-minute session and an additional 600-700 during muscle recovery. That’s the same impact as a 90-minute gym session but faster and more effective. What is EMS? EMS-based fitness is a game-changer for efficient and effective workouts. By using low-frequency impulses, EMS activates over 98% of muscle fibers—including deep muscles often neglected in traditional workouts. This allows for a time-efficient, full-body workout proven to deliver incredible results. What Makes FITOPIA Different? FITOPIA is not just another boutique fitness model. Every aspect of FITOPIA is designed to be the next disruptor, while growing the top line and improving the bottom line. A high monthly recurring revenue model combined with a low footprint and fewer employees ensures low operating costs.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $183K - $347K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $400K |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
