About Focal Point Business Coaching
- Lead generation is performed by us on behalf of our coaches through our unique social media campaign tools. We do the footwork that leads to warm conversations with prospects for our coaches. - Our coaches never need to make cold calls. With our relationship-based outreach process, we’re able to help our coaches find the right prospects that turn into clients, while at the same time, coaches build a network of hundreds of people who are excited to send them referrals. - Our marketing plans create opportunities for warm conversations with prospective clients, our coaches then utilize proven conversation outlines and templates which take their prospects from the introductory stage to the final onboarding of new clients.
Our global network of professional business coaches is dedicated to teaching, developing and motivating today’s premier business and community leaders in reaching greater success through the Focal Point development program. Our Coaches have been using and testing the Focal Point methodologies for 7 years in the United States, and Internationally. Focal Point has assembled a team of experienced business leaders who are certified professional coaches under Brian Tracy International standards to meet the market’s need for quick and responsive business development. Using our proven programs and strategies, FocalPoint Coaches guide their clients step-by-step through the Brian Tracy Focal Point program providing feedback and guidance in a tailored program relating to company objectives, professional development, and personal aspirations.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $75K |
| Royalty | $500 - $1,950 per month |
| Total investment | $75K - $80K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2004 |
| Year began franchising | 2006 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
