About Grasons Estate Sales
- Recession and Covid Resistant - Low cost to start - Multiple income streams
Founded by real estate professional and business developer Simone Kelly, Grasons Co. Estate Sales was first established in 2011 and began franchising in 2014. Today, nearly 50 locations across the US thrive with help from our professional training and support team, giving franchise owners the tools they need to build a successful business. Grasons is the #1 Rated and Referred company for local estate sales & business liquidation. We love what we do, because we know it is more than just a liquidation of our client’s items, it is a relationship. We also have the largest following and ratings by buyers, sellers, Realtors, Attorneys, Probate Courts, Affiliates & Trustees. Our estate sale company has grown over the years due to the unwavering commitment we place on our customer service and client relationships. We are the liaison between our clients and the buyers. We are there to make their lives easy and take care of the entire process from beginning to end. From our first free consultation with our sellers, to the staging and pricing of all their items, right into the sale and ending with the home being cleared and ready to put on the market, our clients always can feel assured and at peace knowing they hired the best and most trusted estate sale and business liquidation company Nationwide. Grasons has multiple services and revenue streams, such as: - Estate Sale Services - Debris Removal and Clean Out - Coordinating with Senior Relocation Partners - Business Liquidation Services - Realtor referral
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6.5% |
| Total investment | $65K - $108K |
| Liquid capital required | $65K |
| Net worth requirement | $175K |
| Year founded | 2011 |
| Year began franchising | 2014 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
