About Grease Monkey
- It's time to capitalize on the Automotive Repair Aftermarket and Maintenance industry's long-term growth by joining Grease Monkey's national expansion. With new single and multi-unit franchise opportunities available across the country, we're looking for exceptional partners to grow with us.
Grease Monkey has been one of the best oil change and auto care brands in the nation for four decades thanks to our ability to deliver consistently fast, excellent customer service. Our Certified Pit Crew program ensures customers are served by well-trained auto maintenance technicians. Our Business Model is designed to help you deliver this service. You don’t need a background in the auto industry. The Grease Monkey platform guides franchisees through every aspect of running a profitable quick lube and preventive maintenance business. **Parent Company** : FullSpeed Automotive® **Brand Strength** : In 2024, Grease Monkey was included in Entrepreneur’s prestigious Franchise 500 ranking for the eighth consecutive year. **Business Model** : Flexible approach Grease Monkey has pioneered flexible franchising, a way for franchisees to customize their facilities and services for different markets and investment profiles. We also offer the most franchisee friendly franchise agreements in the industry. Our development options range from a standard 3-bay oil change and preventive maintenance franchise to a 6-bay full-service maintenance facility. Whatever options suit your needs, we’ll help you determine the optimal configuration. What’s more, since we’re not owned by an oil company, we’re able to negotiate national vendor contracts at the best possible prices. It also means consumers can feel confident that we're looking out for their vehicles, not just pushing a particular brand.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $252K - $821K |
| Liquid capital required | $400K |
| Net worth requirement | $600K |
| Year founded | 1978 |
| Year began franchising | 1978 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
