About Green Tech Cleaning
- Highest rated cleaning service - Proven systems - Massive growth potential
Thank you for your interest in Green Tech. We are proud to be leaders in the cleaning industry, and with our franchise opportunity, you can now be a part of our growing success. At Green Tech, we commit to high customer standards. We offer Professional Cleaning Services. Our cleaning crew handles every project with precision, perfection, and professionalism. This makes us excel as a business, and our clients constantly return for our services. As a franchisee, you have the unmatched resources of our system. This includes our extensive training, which will give you a strong foundation of our business model; which in turn will assist you in driving sales, guest counts, and cash flow. Our ideal franchisee is willing to be involved in every aspect of the business, has great interpersonal skills, and is motivated to commence their entrepreneurial journey as an owner of a Green Tech franchise.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $25K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $73K - $114K |
| Liquid capital required | $25K |
| Net worth requirement | $25K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
