About Griswold Home Care
- Available white space - Streamlined candidate process - Great validation network - Excellent Item 19-unit economics - Engaged executive team made up of home care and franchise professionals - Multi-unit deals welcomed - Low start-up cost - SBA approved - Griswold Home Care provides in-home care for seniors, adults with disabilities, living alone, recovering from hospitalization or nursing home stays or those who have special needs or are wheelchair-bound - Griswold is 1 of only 8 national home care companies (not just franchise locations) that have been endorsed by Home Care Pulse as a Best of Home Care National Provider - Largest territories and lowest royalties in the industry - All of our support staff are home care professionals who have experience in all aspects of a home care business - Complete support including all manuals, forms, training, on-site visits, marketing, and licensing
Jean Griswold, our founder, was a care professional who became a visionary entrepreneur when she started the first non-medical home care franchise in the United States. For over 40 years Griswold Home Care has been supporting owners throughout the US as the premier home care company.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 4% |
| Total investment | $96K - $174K |
| Liquid capital required | $25K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 1982 |
| Year began franchising | 1984 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
