About HomeVestors of America / We Buy Ugly Houses
- Buying houses is a great way to make money and build wealth quickly by holding rentals - Buying houses from sellers who are in tough situations is a great way to help others in need - Buying houses our way works in every kind of market-hot or cold we can get deals done
HomeVestors is an opportunity to buy houses at deep discounts from motivated sellers. These sellers call our Franchisees every day from our national "We Buy Ugly Houses" brand. We advertise with direct mail, internet, billboards and other outdoor media and TV. Franchisees determine how many calls they get and houses they aquire by how much advertising they contribute to the local council. Franchises work together and share the leads pro-rata so there isn't competition among them. They cooperate with each other, share resources and even buy houses from each other from time to time. HomeVestors Franchisees can generate income and also significant wealth by holding cash-flowing rentals. HomeVestors also provides 100% financing for the purchase and rehab of houses. The HomeVestors business model is built on a foundation of responsible business practices and high ethical standards, which our franchisees embody. Rather than competing, our franchisees act as mentors to one another, sharing vendors and advice. All of our independently owned and operated franchisees are supported centrally with mass advertising support from our nationally recognized “We Buy Ugly Houses®” brand, proprietary home evaluation and content management software, deep knowledge of the industry, and financial resources.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $43K |
| Royalty | Varies from .08%-5% |
| Total investment | $108K - $435K |
| Liquid capital required | $120K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 1996 |
| Year began franchising | 1996 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
