About Homewatch Caregivers
- Proven franchise model – Since 1980 - Unique, person-directed approach to care - Proprietary online business management system “Care+” with functionality that supports care approach - Technology to measure and track outcomes of care (important to health care providers/referral sources) - Professionally developed online University for training caregivers, staff and families - Strategic “Care to Stay” initiative that focuses on caregiver hiring and retention - Client acquisition model – unique to Homewatch CareGivers and proven, yet customizable - Multiple service levels - from companion and personal care to nursing services (\*as allowed by state license)
Homewatch CareGivers locations provide home care and personal assistance to individuals who are aging, disabled or rehabilitating, which allows clients to remain living independently at home. Through training and ongoing support from our team, each Homewatch CareGivers franchisee is equipped to deliver the exceptional care and proprietary programs that provide peace of mind to clients and their loved ones.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $122K - $178K |
| Liquid capital required | $80K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 1980 |
| Year began franchising | 1996 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
