About HOODZ
- It is a Recession Resistant Services that is required by law. - It is a Repeat Business - On average of 4 times a year. - It is a Company with a Limited Number of Organized Competitors.
HOODZ is the Nation's Largest Kitchen Hood Cleaning Company. Positioned in a traditionally "mom & pop" industry, HOODZ is a name poised to become synonymous with "hood cleaning". Kitchen Hood Cleaning and its vast array of ancillary services is a REQUIRED NECESSITY for every Restaurant, Hospital, Hotel, University, Public School, Grocery Store, Nursing Home, etc. On average these institutions are cleaned 4 times a year. In 2014 Pizza oven cleaning was added to the model,opening the doors to a tremendous amount of potential revenue. HOODZ is a triple crown opportunity in that it is required by state law, it's repetitive in nature, usually 3-4 times a year, and it's a national brand known for its professionalism in some cases with national and regional accounts. HOODZ is the "Triple Crown" of Franchising 1. It is a Recession Resistant Services that is required by law. 2. It is a Repeat Business - On average of 4 times a year. 3. It is a Company with a Limited Number of Organized Competitors. Successful franchisees are folks who are comfortable getting our of the office and in front of decision makers. They tend to be comfortable with sales - not obnoxiously so - just comfortable talking with people, "shaking hands & kissing babies". They are folks who like to meet new people, and have the ability to build trust to gain new customers. Unsuccessful franchisees are those who would rather sit back and wait for the phone to ring. The majority of our current franchisees come from: White Collar Professional Backgrounds - CEO, CFO, Executive Level Corporate Exec's, Engineers, and othe Traditional Corporate America jobs.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 7%-10% |
| Total investment | $169K - $244K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2008 |
| Year began franchising | 2009 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
