About HouseMaster Home Inspection
- Recession Resistant impervious to technology - Simple business, home based with no inventory. High margins on a low investment - Flexible schedule
WE ARE NEIGHBORLY. Neighborly is the world's largest parent company of **more than 5,500 franchises** in 9 countries! Visit Neighborly: [Premier Home Services Franchise Opportunities | Neighborly](https://franchise.neighborly.com) HouseMaster is a 43 year old home inspection service business and part of the Neighborly Brand System. The home inspection industry is always in need, and HouseMaster outcompetes the local operators using exceptional customer service and better technology. It’s a simple business model without real estate, inventory, or heavy equipment. Best of all, it can be started with a single owner/operator, and then grown into a multi-million dollar operation. Flexibility in the schedule allows for freedom and lifestyle. The overhead is very low, allowing owners to achieve break-even quickly, and go on to make an excellent income. Our average owner does about $300,000 annually, but the profit margin means most people can replace their salary quickly. Our average franchisee has been in the system for 14 years, 20% are 20 years or longer. We don't require a technical background, just a basic understanding of home construction. Some networking and relationship building with realtors required. Net Promoter Score is an unbelievable 92. This is a full-time business and can be built into absentee.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $43K |
| Royalty | 7.5% |
| Total investment | $59K - $93K |
| Liquid capital required | $40K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 1971 |
| Year began franchising | 1979 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
