About Image 360
- Enter a stable, steadily growing industry - 35+ years of experience in the sign and graphics industry - B2B opportunities means no evenings or weekends - Become a solutions provider for the community - Scalable business model - In-depth franchisee training - No industry experience required - Strong support structure from the corporate office in key areas that drive the business - Be part of the Alliance Franchise Brands network consisting of Allegra Marketing Print Mail, KKP, American Speedy Printing, Insty-Prints, Signs Now, Signs By Tomorrow, Image360, RSVP Direct Mail Advertising, and True Install
Sales-driven, solutions provider in the areas of graphics, signage and displays of virtually every description. Image360™ center is a full-spectrum provider of all types of visual communication products and services. Gone are the days of sign painters, and with them the noxious paints and chemicals. Today’s sign shop is a quasi-advertising agency featuring full-color designs and graphics. We open every new center with state-of-the-art graphic equipment in order to meet the needs of everyone from the small business owner to corporate clientele.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $139K - $502K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 1985 |
| Year began franchising | 1991 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
