About In Home Personal Services
- Investment. Safe and low cost. Both pandemic and economic resistant. - Growth. From fast start up to launch its months not years. - No ceiling. Many other brands and businesses are limited. We are not.
In Home Personal Services is redefining non-medical in-home care. Our award-winning in-home care extends to Personal Care, Respite Care, Companion Care, Post Discharge Care, Emergency Home Care, Live-In Care, Hygiene Care, Incontinence Care, Alzheimer’s Care, Parkinson’s Care, Arthritis Care, Overnight Care, and more! We are not only one of the most sought after, stable and growing industries in the country, we are a brand built for the true entrepreneur. You have a hand on the wheel with us growing your business with real control over its future. We work to train, support, guide and provide our insights with all the 20 years of operating experience and many differentiators we built to grow in every market we enter into. There are few brands that truly possess the vast number of differentiators we host and have developed. If you think there is another opportunity or brand out there that has something you like more than In Home Personal Services, challenge accepted. Give us :15 minutes and we will change your mind.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $43K - $124K |
| Liquid capital required | $43K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 2004 |
| Year began franchising | 2014 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
