About Instant Imprints
- Leading edge Ecommerce and Online store platform - Work with Professional Clientele - High rate of Repeat business with a high average customer transaction ~$320 - Build Great Relationships in the community and with other business leaders - Modest Investment and Low overhead - Family Friendly Hours of Operation M-F 9-6 - Business Development Training-we teach you how to build a strong business by attracting and retaining customers - 5 six initial training - 15 week Fast-Start Peer Mentoring program - Turn-key Design, Free Site Selection and lease negotiation - Ongoing support and guidance - Fun, meaningful and creative business that all businesses need - Never boring and always interesting, makes for a rewarding and fun work life!
We are a full service, community based promotional marketing and visual communications business. This means we help our customers become more visible to their customers. Our locally owned and operated franchises create that visibility 5 different ways - custom t-shirts, embroidery, signs and banners, promotional products and print services. Our centers feature all the products, services and solutions critical to helping a business, school, organization or group promote and be seen in the market. Our compact and easy to find centers feature in house production capacity, fast turnaround, great product quality and finishing and franchise owners that are fun and full of all kinds of creative ideas on how to promote and get recognized. ***Our customers choose us when they want to be more visible to their customers!***
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $120K - $375K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 2001 |
| Year began franchising | 2002 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
