About InXpress
- In the United States alone, the $700 billion shipping industry is expected to be valued at $1.3 trillion by 2023 - Essential business even during pandemics or economic downturns
InXpress is a B2B home-based franchise in the global shipping and logistics industry. InXpress franchisees sell shipping services to small-to-medium sized businesses, saving them money and providing dedicated service. As customers continuously ship products, franchisees make money on every shipment and build a residual income. InXpress is the only logistics company in the U.S. designated an Authorized Reseller for both DHL (international small parcel) and UPS (domestic and international small parcel) and multipletruck freight carriers, offering the full suite of possible shipping needs. Through these negotiated reseller contracts, InXpress obtains extremely large volume discount rates. A portion of these discounts are then passed onto the customer by an InXpress franchisee. Franchisees do not touch any packages, the carriers do. InXpress provides the discounts, support and technology and the carriers provide the pickup and delivery. Whatever is needed to be delivered anywhere in the world, InXpress can do it! Some franchisees are operating as soon as 30 days after signing the franchise agreement. On average, you can expect to be in business between 30 to 60 days. The total ramp-up/Onboarding time averages 9-12 months. This is not a get-rich-quick franchise, but building a book of business from zero resulting in a long-term high revenue and residual gross profit potential.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 30% of Gross Margin |
| Total investment | $86K - $167K |
| Liquid capital required | $25K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2006 |
| Year began franchising | 2006 |
| Business model | B2B |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
