About iTrip
- Property management provides for an executive level residual income stream. - Investors are buying properties for short-term rental needs, which generates demand for property management services. - There are 9 million secondary properties (investment properties) across the U.S. - Short-term rentals are becoming more and more mainstream, and travelers are finding the extensive benefits of booking a short-term rental property vs a hotel room. In fact, 4 out of 10 travelers now prefer to book a property vs a hotel. - Travel & hospitality are the fastest growing sectors in the U.S. - The short-term rental industry is recovering much faster than the hotel industry (recession resistant).
iTrip is a full-service short-term rental property management franchise with over 15 years' experience in the industry, 100+ franchisees, and present in over 100+ destinations. Our franchisees participate in a $36 Billion industry that is booming! Our mission is to provide individual franchise owner-operators industry-leading technologies, proven processes, and expansive marketing strategies. We serve both traditional vacation/seasonal destinations as well as urban markets. We do not compete with Airbnb and VRBO. In fact, these companies, and many others like them, are channel partners of iTrip.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 4% - 6.1% |
| Total investment | $105K - $150K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2008 |
| Year began franchising | 2015 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
