About JDI Cleaning Services
- 30+ years in the commercial cleaning industry - Centralized accounting functions - Low investment, high growth opportunity - with multiple revenue streams
Founded in 1992, JDI was designed as an affordable, customized, effective cleaning program governed by a set of core values that focused on quality, customer satisfaction and people. Quality has always been a way of life for JDI and the founders’ goal was to bring commercial cleaning to the “next level” of customer experience. JDI originally stood for “Janitorial Design Innovation”, which highlights the thought leadership that started from DAY ONE and continues to be one of the most important parts of our business. Given JDI’s attention to detail and rapid response times to customer enquiries and feedback JDI also evolved to stand for “Just Do It!”. Unlock the potential of a JDI Cleaning Services regional franchise, a robust franchise model we've been refining for over 30 years. With a low start-up investment and multiple revenue streams, you'll gain exclusive rights to sell cleaning contracts and local franchises to facilitate the cleaning within your designated region. As a Regional Franchisee, you'll enjoy the advantages of our all-encompassing support system, including expert coaching, detailed training, and centralized accounting. Seize this opportunity to meet the unique cleaning needs of brands in your region, setting a foundation for success with passion and tenacity.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $75K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $75K - $200K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 1992 |
| Year began franchising | 1996 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
