About JETSET Pilates
- Custom reformers built specifically for the JETSET method not off-the-shelf, made in the USA and readily available - Design-driven studios: sleek, modern, Instagrammable (and the clients do) - Smaller Footprint = Lower Overhead – 1500- 2300sq. Ft. - Premium price point pay per class or membership-strong recurring revenue - Sticky community – high retention and social proof - Strong Early Validation – AUV $924K @ 30% EBITDA - Easy to fall in love with-super sleek brand, great team, strong unit economics - Low complexity, high ROI-simple operations, high margins - White space available-rare ground-floor access to a breakout brand - Great fit for existing fitness operators or passionate career changer
JETSET Pilates is a 50-Minute High-Intensity, Low Impact Full-Body Workout on our custom JETSET Reformer. JETSET Pilates blends traditional Pilates with intentional choreography and seamless transitions, creating a dynamic, high-intensity, low-impact workout that keeps muscles under constant tension for fast, transformative results. Classes are held on custom, modern reformers designed specifically for the JETSET method, featuring upgrades like platform eyelets and rope cabling for a unique workout experience. Every class features DJ-curated playlists, merging the art of Pilates with music for a 360-degree sensory experience that energizes and motivates clients. Now part of the LFG Family of Brands, JETSET will leverage an educated yet fragmented market with existing awareness and high demand in markets nationwide. Tons of whitespace in this sector!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 7.5% of Gross Monthly Sales |
| Total investment | $413K - $807K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
