About Joe Homebuyer
- Highly Leverageable Real Estate Model - Provide Solutions for Distressed Homeowners - Acquire Discounted Properties Off-Market - Customized Marketing Support - Locate Discounted Single and Multi-Family Properties - Learn How to Acquire Discounted Rental Properties Without Your Own Money - Full Training and Support Provided - Coaching Includes Marketing and Exit Strategies - Ongoing Support as Your Business Scales
Joe Homebuyer is the **fastest growing Turn-Key Real Estate Franchise in the country!** Our franchisees operate their businesses to provide real estate solutions to homeowners looking to sell quickly and for cash. Whether you are already flipping 6 figures or only have a few under your belt, we will guide and support you through the entire process of marketing, optimizing, and scaling your business. Join our mastermind groups, and utilize our national investors network Wholesaling or Flipping experience is required! We are sales and marketing experts, and our specialty is in finding properties off market at a significant discount.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 4-9% of NET |
| Total investment | $130K - $150K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
