About Judgment Business Incubator
- Work From Home - Recession Proof - Scalability
Own a profitable business in one of the least saturated industries in the country. Start your own judgement collection business today! More than Just a Business Opportunity! Judgment Business Incubator has been running a successful judgment collection business since 2009. We know exactly what it takes to be successful in the industry, and have all the tools to ensure your business is a success. WHY INVEST? The beauty of this industry is there is a never-ending surplus of customers because thousands of people win lawsuits daily and most do not know how to collect their court judgments on their own. You collect the money from the debtors via our efficient, simple and proven methods and get paid a percentage for collecting. This business opportunity provides you: The flexible benefit of being able to work from home Low overhead Large market size Little competition High profit margins Recession-proof Unlimited income potential We set up your entire infrastructure, including: Collections Software Debt/Legal Documents Marketing Website Corporation Formation Training from Attorneys Asset Investigation Techniques Exclusive Asset Database Access Office Setup Licenses Industry Contacts Support
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $150K |
| Royalty | N/A |
| Total investment | $150K - $150K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2015 |
| Year began franchising | 2015 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
