Overview
About Jungle Driving
- Franchisor experience - Mission to save teenage lives across the country - Uniqueness of the concept
We are transforming driver’s education for teens and their parents by going beyond the traditional “DMV” approach. Our program features advanced accident prevention techniques, parental involvement, and expert Jungle Driving instructors.
Who it fits
Ideal candidate
Well networked in their communityHas kids 12 - 18 years of ageOutgoing and optimistic personality
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $191K - $299K |
| Liquid capital required | $60K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 2003 |
| Year began franchising | 2025 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableTennessee, Florida, Ohio, Oregon, Pennsylvania, Alabama, South Carolina, Nevada, Arizona, Indiana, Massachusetts, Missouri, New Jersey, North Carolina, Utah, Connecticut, Michigan, Georgia, Alaska, Arkansas, Colorado, Delaware, District of Columbia, Hawaii, Idaho, Iowa, Kansas, Kentucky, Maine, Maryland, Mississippi, Montana, Nebraska, New Hampshire, New Mexico, North Dakota, Oklahoma, Rhode Island, South Dakota, Vermont, Washington, West Virginia, Wisconsin, Wyoming
UnavailableCalifornia, Illinois, Louisiana, Minnesota, New York, Virginia, Texas
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
