About JUNKCO+
- Booming $76 Billion Waste Industry - Backed by BELFOR, the largest Property Restoration company in the world - Multiple revenue streams offer a strong business model, but for today
Joining the JUNKCO+ franchise family means embarking on an exciting journey into the thriving $76 Billion waste management industry. As a brand poised for expansion, JUNKCO+ grants aspiring entrepreneurs the chance to own a business with low overhead costs, all while meeting the high demand for junk removal services. Backed by the esteemed franchisor BELFOR Franchise Group, the JUNKCO+ franchise opportunity includes comprehensive training and ongoing support to help you prosper in your own business venture. Junk removal services are essential for disaster recovery efforts, including debris removal, cleanup, and disposal, contributing to sustained demand for these services during emergency situations. JUNKCO+ offers a diverse array of revenue streams beyond traditional junk removal, ensuring that franchisees have ample opportunities to maximize profit potential and meet the varying needs of their clients. In addition to removing unwanted items from residential and commercial properties, franchisees can tap into additional offerings, such as demolition services, home cleanouts, and more.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 4-8% of Sales |
| Total investment | $201K - $300K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2020 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
