About Junkluggers
- Excellent unit economics - Eco-friendly - Great validators
At Junkluggers, it is our mission to save the Earth, one piece of junk at a time. By 2025 we aim to donate, recycle or up-cycle 100% of all items we remove, setting the standard in the United States for Eco-friendly disposal practices. What is up-cycling? That's our Remix Market operation! We rescue and sometimes refinish furniture and other household goods as part of a greater commitment to giving back to our local charities and the environment. Previously loved items are sold at affordable prices with proceeds benefiting local charities. This allows Junkluggers customers to receive a tax-deductible receipt and feel good about what happens to their stuff, and for our Remix Market customers to give new life to unique estate treasures at prices you won't find anywhere else. And Remix Market is included in every Junkluggers franchise. Our corporate location has a strong record of success in the NY/CT area and we have an impressive Item 19 in our FDD. The franchisee will have plenty of marketing and support, including, SEO and Pay per Click that will draw new customers. Add to that tons of training on local marketing techniques and you've got a winning formula! We have also just added Luggers Moving and Delivery to our menu of services! Dedicated, professionally trained Sales Center to handle in-bound calls and to set up appointments Benefit from our national media attention Dedicated support team Training systems for their employees Great software programs
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $96K - $359K |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2004 |
| Year began franchising | 2013 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
