Overview
About Just Like Family Home Care
- Booming senior care industry - Boutique offering - Low cost to set up and operate - Highly profitable
Canadian based company providing home care services for seniors and people with disabilities; our services are non-medical in nature, like assistance with personal care, companionship, meal preparation and housekeeping, from a few hours a day to 24/7; we have one of the lowest franchise fee in the senior care industry; we offer six months of free royalties and a tier structure of royalties that decrease with revenue increase; we offer coaching and 24/7 support.
Who it fits
Ideal candidate
People interested to operate a profitable, low cost and easy to operate businessPeople who want to help seniors live a safe and happy life in their own homesPeople who are team players and interested in a collaborative culture
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $55K |
| Royalty | 3.95-4.95% |
| Total investment | $75K - $120K |
| Liquid capital required | $60K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2017 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
UnavailableAB, Maine, Oregon
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
