About Lifeologie Counseling
- The need for Mental healthcare has never been stronger in the United States. - Our training and staffing systems effectively solve for the challenges associated with the clinician pipeline. - Robust ongoing business development and marketing support.
Lifeologie Counseling is a mission-focused company - evolving the talk therapy group practice model, and delivering results for owners, clinicians, and the communities they serve. The therapy industry, especially private practice, is trapped in the past. Clinical training is often inadequate, and support for clinicians is scarce. Many under-trained clinicians are running businesses, which can lead to burnout, frustration, and low pay. Our unique franchising model offers a profitable business opportunity that prioritizes optimal client care and supports well-trained and well-paid staff. With our comprehensive training program and ongoing assistance, we empower our franchise owners to build successful businesses that provide long-term financial security. Unlike the traditional private practice model, Lifeologie franchises are salable assets that you can proudly pass on to future owners. If you're looking for a way to break free from the limitations of the old model and create a thriving practice that supports you and your clients, Lifeologie is the answer.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $126K - $330K |
| Liquid capital required | $175K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2000 |
| Year began franchising | 2015 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
